• Space/Science
  • GeekSpeak
  • Mysteries of
    the Multiverse
  • Science Fiction
  • The Comestible Zone
  • Off-Topic
  • Community
  • Flame
  • CurrentEvents

Recent posts

So, it is official RL June 6, 2025 5:39 pm (Space/Science)

"Remember, what the dormouse said, ER June 5, 2025 4:14 pm (Space/Science)

"Make my day" BuckGalaxy June 5, 2025 1:08 pm (CurrentEvents)

NSIDC Data drop ER June 4, 2025 9:34 pm (Space/Science)

Boulder will be in your news soon. podrock June 1, 2025 3:14 pm (CurrentEvents)

It's over folks RL June 1, 2025 12:38 pm (Space/Science)

Administration solves things the old fashion way BuckGalaxy June 1, 2025 11:01 am (Flame)

Issacman out as NASA Admin BuckGalaxy May 31, 2025 9:40 pm (Space/Science)

Lie, cheat and disable mechanisms... BuckGalaxy May 31, 2025 8:04 pm (Space/Science)

Big beautiful wall RobVG May 31, 2025 11:50 am (Flame)

2025 Humans to the Moon & Mars Summit May 28 and 29 BuckGalaxy May 28, 2025 2:52 pm (Space/Science)

C'mon a little closer gonna do it to you BuckGalaxy May 27, 2025 9:46 pm (Off-Topic)

Home » Off-Topic

EIGHT BUCKS A GLASS? September 23, 2013 12:04 pm ER

Oranges must be expensive in Norway, they don’t grow there, they have to be shipped in from the Mediterranean. Norway is also a very prosperous country, so you’d expect retail prices to be high.

Although juice is much cheaper as a frozen concentrate, lets go for whole, fresh fruit, at the retail level…

According to

http://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Norway ,

the median grocery price of a kg of fresh oranges is 20 Norwegian Kroner or about $3.40.

An average orange weighs about 200g and yields a 1/4 cup of juice. (Yeah, this is all on the internet) So a kilo of fruit should render up about 5/4 cups, or enough for a ten-ounce glass.
Yeah, its expensive, but not eight bucks.

According to Bloomberg, orange futures in New York City were at $1.40 a pound this summer, which is probably considerably less than supermarket prices, So Norwegian and American juice prices are comparable.

  • No...I said nine dollars. by Jody 2013-09-23 12:16:50
    • "I have expensive taste." by ER 2013-09-23 12:45:28
      • Ehhh, I don't like orange juice anyway.;) by Jody 2013-09-23 13:24:32
      • Check this out: by TB 2013-09-23 12:40:33
        • Okay my fine feathered friends...apparently orange juice by Jody 2013-09-23 13:29:38
          • About a kilo (of salt, that is) by ER 2013-09-23 13:05:14
            • What do fresh oranges cost in Florida? by TB 2013-09-23 13:15:32
              • Mme Reclus prefers California Navel Oranges. by ER 2013-09-23 14:26:40
                • I don't look at prices either. by TB 2013-09-23 15:23:56
                  • JUst for the record. by ER 2013-09-23 19:00:05

        Search

        The Control Panel

        • Log in
        • Register